SVRZ ondersteunt bij specifieke problemen

Bij dementie op jonge leeftijd merken de partner of andere mensen in de omgeving veranderingen op in het gedrag. Maar vaak herkennen ze deze niet als dementie. Ze denken eerder aan een depressie of een burn-out. Als blijkt dat het veranderde gedrag door dementie komt, geeft dat niet alleen duidelijkheid, maar helaas ook veel verdriet. De ziekte zorgt voor heel specifieke problemen en vragen hoe je zelf en als omgeving omgaat met die problemen. SVRZ helpt hierbij.

Bekijk onze locaties

Groepswoningen

SVRZ biedt zorg op maat in centrum voor zorg en revalidatie Ter Schorre in Terneuzen. Hier kunnen mensen met dementie op jonge leeftijd terecht die niet meer thuis kunnen wonen. Er zijn vier woningen voor ieder zes personen. De kamers zijn 15 m2 en hebben een eigen badkamer. Elke woning heeft een grote gezamenlijke woonkamer, een aparte tv-kamer en terras. We koken dagelijks vers. Afhankelijk van de mogelijkheden van een cliënt, krijgt hij/zij een persoonlijke leefcirkel. Voor de een betekent dat vrij bewegen binnen de woning, voor de ander in de tuin of zelfs zelfstandig een boodschap kunnen doen. Met behulp van techniek zijn bewoners te volgen en gaan deuren vanzelf open of blijven ze gesloten. Deze vrijheid draagt bij aan de kwaliteit van leven voor de cliënt. De betrokkenheid en ondersteuning van partners, kinderen en andere familie vindt SVRZ erg belangrijk. Zij zijn daarom altijd welkom en ook is er een logeermogelijkheid.

Vier leefmilieus

Mensen met dementie op jonge leeftijd doorlopen verschillende fases gedurende het ziekteproces. Dit ziekteproces verloopt vaak anders dan bij ouderen. Iedere woning heeft daarom een eigen leefmilieu, passend bij de zorgbehoefte van de bewoner. Zo is de ‘passieve sfeer woning’ vooral bedoeld voor cliënten die behoefte hebben aan rust, terwijl de ‘actieve sfeer woning’ meer is gericht op duidelijkheid en structuur. Bij de ‘focuswoning’ hebben bewoners behoefte aan zo min mogelijk prikkels en veel een-op-een contact. Ook hebben we cliënten die nog actief bezig willen zijn en juist sociale contacten, uitdaging en prikkels nodig hebben. Deze cliënten verblijven in de ‘sociowoning’.

 

 

SVRZ de Kraayert gebouw

Dagbehandeling

Naast vier groepswoningen heeft SVRZ ook een dagbehandeling voor mensen met dementie op jonge leeftijd. Deze dagbehandeling is gehuisvest in zorgcentrum SVRZ de Kraayert in Lewedorp.

Verhalen van cliënten

Artikel PZC

Om meer bekendheid te creëren over dementie op jonge leeftijd en de specifieke zorg die SVRZ op dit vlak biedt, werken we mee aan verhalen over cliënten. Zo is meneer Soulimans (64) in de zomer van 2024 geïnterviewd door de PZC. Hij stond nog volop in het leven, toen hij de de diagnose Lewy body dementie kreeg. Inmiddels woont hij in een van onze groepswoningen voor mensen met dementie op jonge leeftijd. De PZC interviewde meneer Soulimans, samen met zijn vrouw: Stanny (64) stond volop in het leven, toen hij de diagnose dementie kreeg: ‘Zijn ziekte is een trein die niet te stoppen is’ | pzc.nl. Ook het Radboudumc werkte mee aan het artikel.

Herinneringen voor het leven

Daarnaast vind je hieronder een portret van Jaap, als onderdeel van de documentaire ‘Herinneringen voor het leven’ van Alzheimer Nederland. Jaap is helaas in mei 2025 overleden.

Neem een kijkje

Rondleiding groepswoningen

Documentaire 'Herinneringen voor het leven'

Portret van Jaap

Goed om te weten!

Waar vind ik deze zorg?

Bekijk alle SVRZ locaties